Termovizní kamery pro hasiče a požárníky


Využití termokamer v boji proti požárům má mnoho podob

V boji proti požárům je termokamera mnohostranným pomocníkem. Během zásahu pomáhá s rychlým přehledem nad situací a s vytvoření plánu hašení, dále s lokalizací jednotlivých ohnisek požáru, ale také s nalezením ztracených osob, či orientací ve velmi hustém kouři a za tmy.

Ve svém důsledku tedy termokamery zachraňují životy – a to buď tak, že jsou důležitým bezpečnostním prvkem hasičů, či skvělým pomocníkem při dohledávání osob.

Využití termokamer v boji proti požárům a během záchranných operací je mnohostranné. Nalezneme proto specializované ruční zásahové termokamery, termokamery pro pilotní i bezpilotní letecké prostředky (drony i vrtulníky) či termokamery pro hasičská a záchranná vozidla.

Ruční zásahové termokamery FLIR řady K

Hlavním záměrem termokamer FLIR řady K je nabídnout cenově dostupnou, ale plně profesionální termokameru pro hasičské zásahy a to se všemi náležitostmi, které jsou pro toto užití nezbytné.

Mezi přednosti termokamerFLIR řady K patří ergonomický design s možností snadného ovládání i v zásahových rukavicích, obrazové funkce pro zvýraznění scény (MSX a další) i vysoká teplotní odolnost.

Dle konkrétního modelu disponují tyto kamery pádovou odolností 2 metry, stupněm krytí IP67 a schopností plného provozu i při okolních teplotách až +500 °C.

Termokamery FLIR K33 a K53, jako zástupci řady FLIR K
Termokamery FLIR K33 a K53, jako zástupci řady FLIR K

Při konstrukci termokamer FLIR řady K byl také kladen důraz na jednoduchost užití při náročném zásahu v terénu.

Ergonomicky konstruovanou termokameru lze pohodlně ovládat prostřednictvím dvou velkých tlačítek a to i v hasičské rukavici.

Svět pohledem termokamery je značně jiný, to si ostatně můžete vyzkoušet v simulátoru termokamery.
Svět pohledem termokamery je značně jiný, to si ostatně můžete vyzkoušet v simulátoru termokamery.

Termokamery pro drony

Termokamery umístěné na bezpilotním leteckém prostředku – dronu, umožňují rychlý přehled na poměrně rozlehlé ploše. Dokáží ze vzduchu a běžné vzdálenosti vizualizovat nejen jednotlivá ohniska požáru a jejich rozsah, ale také pomáhají v lokalizaci pohřešovaných osob.

Výhodou termokamery umístěné na bezpilotním leteckém prostředku je určitě rychlost nasazení. Od vybalení ze skladného kufru (který může být převážen v běžném osobním vozidlu jako jedno ze zavazadel) k získání požadovaného obrazu ze vzduchu stačí přibližně minuta.

Jedna z nejoblíbenějších sestav nejen pro hasiče – termokamera Workswell WIRIS a dron DJI M600.
Jedna z nejoblíbenějších sestav nejen pro hasiče – termokamera Workswell WIRIS a dron DJI M600.

V současné době je v nabídce několik ucelených sestav pro tyto účely. Jednou z nich je sestava založená na české termokameře Workswell WIRIS, další z nich je například sestava DJI Inspire 1 s termokamerou Zenmuse XT.

V případě zájmu vám rádi tyto i další sestavy naživo představíme.


Termokamery pro hasičská vozidla

Základem celého systému je termokamera, která může být ovládána pomocí motorů PTZ systému. Kamera tak může být ovládána vzdáleně, přímo z kabiny automobilu, a to prostřednictvím vzdáleného připojení z tabletu.

Součástí systému je jak termokamera, která snímá scénu v infračerveném spektru, tak také klasická digitální kamera, která současně poskytuje snímky ve viditelném spektru.

Obě kamery jsou ukryty v ochranném krytu, který je speciálně navržen tak, aby byl použitelný v náročných podmínkách.

Tento ochranný kryt poskytuje vysoký stupeň krytí IP67, tj. prachotěsnost a vodotěsnost (kryt odolá i ponoření do vody po dobu 30 minut pro hloubku 1 metr).

Konstrukce krytu je uzpůsobena dobrému odvodu tepla z těla termokamery. To zajišťuje vysokou teplotní stálost a tedy i životnost termokamery.

Systém je navržen velmi univerzálně a může tak být snadno namontován na většinu běžných vozidel.

Termovizní systém Workswell TIS-640 pro hasičské a záchranné vozy.
Termovizní systém Workswell TIS-640 pro hasičské a záchranné vozy.

Vhodné termokamery pro hasiče

Galerie snímků z ručních termokamer FLIR pro hasiče.
Galerie snímků z ručních termokamer FLIR pro hasiče.